Nedir?

GG Ne Demek? Twitch’te ve Oyunlarda Kullanılan GG Nedir?

Çevrimiçi olarak oyun oynayan insanların sıkça kullandığı kelimelerden birisi “gg” şeklindedir. Bu kelimeyle ilk defa karşılaşmanız durumunda epey şaşırabilirsiniz. İlk başta ne anlama geldiğini anlamayabilirsiniz. Oyunlarda sıklıkla kullanılan gg ne demektir, gg nedir ve gg ne anlama gelir?

Geçmişten günümüze kadar birçok çevrimiçi oyun geliştirildi. Bunlardan bazıları popüler oldular ve zaman içerisinde çok ciddi oyuncu kitlesi kazandılar. World of Warcraft, League of Legends, Dota 2 gibi çeşitli oyunlar sayesinde oyuncular, oyun içerisinde anlamlı olan ama kendi başına pek anlam ifade etmeyen kısaltmalar geliştirdiler.

GG ne demek?

Çevrimiçi oyun oynayan oyuncular tarafından ortaya atılan ve zaman içerisinde oldukça popüler hale gelip sınırlarını aşan kısaltmalardan birisi “gg” şeklindedir. “gg” terimi “Good Game” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Türkçe karşılığı ise “iyi oyun” veya “güzel” oyun şeklindedir.

Oyuncular genelde bu kısaltmayı oyun bitişlerinde kullanırlar. Çevrimiçi oyunlarda oyun içi sohbet özelliği varsa oynanan maçın bitiminin ardından “gg” kısaltmasının kullanıldığını görebilirsiniz. Bizzat oyuncular tarafından geliştirilmiş olan “gg” kısaltması, oyunlarda en sık kullanılan kısaltmalardan biridir.

GG açılımı nedir?

Daha önce belirtildiği gibi “gg” kısaltması “Good Game” kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Çevrimiçi oyunlarda kullanılmasının temel sebeplerinden birisi güzel bir maç için rakibi tebrik etmektir. Oyunların sonunda “gg” demek iyi bir sportmenlik olarak kabul edilir. Bazı oyunlarda oyuncular tarafından takdir edilmenizi dahi sağlar.

Bununla birlikte, “gg” kısaltması bazı durumlarda alaycı olarak kullanılabilir. Bazı kibirli oyuncular, rakibi bir hata yaptıktan sonra “gg” kısaltması kullanılabilir. Bu sportmenlik dışı bir davranış olarak kabul edilir. Ancak günümüzde pek çok oyuncunun bu şekilde davranış gösterdiği bir gerçektir.

GG anlama gelir?

İnternet ortamında kullanılan kısaltmalar söz konusu olduğunda “gg” en popüler olanlar arasında yer alır. Bu kısaltma aynı zamanda en kutuplaştırıcı terimlerden birisidir. Çünkü ne zaman, nerede ve nasıl yazıldığına bağlı olarak farklı anlamlar kazanabilir.

“Good Game” yani “iyi oyun” anlamına gelen “gg” kısaltması, çevrimiçi oyunlarda iyi bir sportmenliğin işareti olarak görülür. Bir maçın sonunda “gg” demeniz durumunda hem oyundan keyif aldığınızı hem de rakibinizin iyi mücadele ettiğini belirtmiş olursunuz. Bir anlamda bu bir saygı göstergesidir.

GG terimi ilk ne zaman kullanıldı?

Bu terimin ilk kez ne zaman kullanıldığına yönelik net bir bilgi yoktur. Bu kısaltmanın oyuncular arasında çevrimiçi oyunların ilk kez popülerlik kazanmaya başladığı 1990’lı yılların sonlarında keşfedildiği düşünülür. Bir oyunun sonunda kullanılan “gg” terimi rakibine saygı duyan oyuncular arasında bir alışkanlık haline gelmiştir.

Söz konusu terim bugün yazılı ve sesli sohbet içeren hemen hemen her çevrimiçi oyunda kullanılır. Bazı oyunlarda ise hızlı sohbet seçeneği olarak yer alır. Oyun içerisinde sadece tek bir düğmeye basarak rakibinize “gg” terimini göndermeyi başarabilirsiniz.

GG teriminin çeşitleri nelerdir?

Oyuncular tarafından sıklıkla kullanılan “gg” terimini zaman içerisinde olumlu ve olumsuz şekilde evrim geçirmiştir. Bazı kullanımlarda rakibe saygı göstermek ve rakibe teşekkür etmek gibi anlamlar vardır. Bazı kullanımlarda ise rakibi küçümsemek veya ona hakaret etmek gibi farklı anlamlara gelebilir.

  • GG WP – GG WP, “good game, well played” şeklinde bir açılıma sahiptir. Bu kısaltma, “iyi oyun, güzel oynadın” anlamına gelir. Bir oyunun kazananı veya kaybedeni, rakibinin becerilerini saygıyla karşılamak istediğinde bu terimi kullanır.
  • GG NO RE – GG NO RE, “good game, no rematch” şeklinde bir açılıma sahiptir. Bu kısaltma, “iyi oyun, rövanşa
  • gerek yok” anlamına gelir. Genellikle tek taraflı bir oyunun kaybedeni tarafından yazılır. Başka bir ifadeyle, “çok kolay kaybediyorum, tekrar denemeye gerek yok” demek için kullanılır.
  • GG EZ – GG EZ, “good game, easy” şeklinde bir açılıma sahiptir. Bu kısaltma, “iyi oyun, kolaydı” anlamına gelir. Kazanan tarafından kaybedeni küçümsemek ve ona herhangi bir şekilde küfür veya argo kelime kullanmadan inceden hakaret etmek için kullanılır.

Çevrimiçi oyunlarda popüler olan “gg” terimini kullanmanın en kolay, en doğru ve en basit yolu, oyunu kazanmış veya kaybetmiş olsanız bile oyunun sonunda bu ifadeye yer vermektir. Oyunun sonunda “gg” dediğiniz için pek çok insan size teşekkür edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu