Nasıl Yapılır?

TL İşareti Nasıl Yapılır? Bilgisayar Klavyesinde ₺ Nasıl Yapılır?

Türk Lirası için seçilen sembol olan ₺ sembolünün bilgisayar klavyesinde yapılması oldukça kolaydır. 2012 yılında kullanıma sunulan bu sembol aynı yıl içerisinde Windows işletim sistemlerinde kullanılabilir hale getirilmiştir. Kullanıcıları korkutan en önemli durum ise bu sembolü yazarken karmaşık kombinasyonlar gerçekleştirmektir.

Türk Lirası sembolü (₺), para birimini güçlendirmek ve onun dünyada çok daha bilinir olmasını sağlamak için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenmiştir. 1 Mart 2012 tarihinde kullanıma sunulan sembolü Word veya Excel dosyasında yazabilmek ise oldukça kolaydır.

Bilgisayarda TL işareti nasıl yapılır?

Windows ve Mac işletim sistemlerinde gerekli destek sunulmadan önce klavyede “₺” sembolünü yapabilmek için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden bir yazı tipi indirmek gerekliydi. Yazı tipini yükleyip etkinleştirdikten sonra Windows’ta “AltGr + T” ve Mac’te “Option + T” yaparak “₺” sembolü oluşturulurdu.

Daha sonradan Windows ve Mac işletim sistemleri “₺” sembolü için tam destek sunmaya başladılar. Bu doğrultuda herhangi ek bir yazı tipi indirmeye ve yüklemeye gerek kalmadı. Tek gereksinim Türkçe Q veya Türkçe F klavye kullanmak oldu.

  • Türkçe klavye kullanıyorsanız, Windows işletim sisteminde “₺” işaretini yapmak için “AltGr + T” kombinasyonunu kullanmanız yeterlidir.
  • Türkçe klavye kullanmıyorsanız, Windows işletim sisteminde “₺” işaretini yapmak için “Alt + 8378” kombinasyonunu kullanmanız yeterlidir.
  • Türkçe klavye kullanıyorsanız, Mac işletim sisteminde “₺” işaretini yapmak için “Option + T” kombinasyonunu kullanmanız yeterlidir.
  • Türkçe klavye kullanmıyorsanız, Mac işletim sisteminde “₺” işaretini yapmak için “Option + 20BA” kombinasyonunu kullanmanız yeterlidir.

Mobilde TL işareti nasıl yapılır?

Android ve iOS gibi mobil işletimine sahip bir cihaz kullanıyorsanız “₺” sembolünü nasıl yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bilgisayar klavyesinden farklı bir işleyişe sahip olan mobil işletim sistemi klavyelerinde TL işareti (₺) yapabilmek için çeşitli kombinasyonlar gerçekleştirmelisiniz.

  • iOS ve iPadOS işletim sistemlerine sahip olan mobil cihazlarda yazı yazma işlemini gerçekleştirirken sol alt kısımda yer alan “123” tuşuna basarak “₺” simgesini ortaya çıkarabilirsiniz. Simgenin kullanılabilir olmasını sağlamak için ortaya çıktığında üzerine tıklamanız gerekir.
  • Android işletim sistemine sahip olan mobil cihazlarda yazı yazma işlemini gerçekleştirirken sol alt kısımda yer alan “?123” tuşuna basarak “₺” simgesini ortaya çıkarabilirsiniz. Simgenin kullanılabilir olmasını sağlamak için ortaya çıktığında üzerine tıklamanız gerekir.

Word ve Excel’de TL işareti nasıl yapılır?

Word veya Excel gibi ofis programlarında TL işareti (₺) yapmak için ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Bu işareti tıpkı klavyede “₺” işareti yaparken gerçekleştirdiğiniz adımlarla kolayca yapabilirsiniz. Elbette burada dikkat etmeniz gereken tek nokta kullandığınız işletim sistemidir.

Windows işletim sisteminde, Word veya Excel programı açıkken “₺” işaretini yapmak için “AltGr + T” kombinasyonunu kullanmanız yeterlidir. Alternatif olarak “Alt + 8378” kombinasyonunu kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu iki yöntem Word veya Excel programında kolayca “₺” işareti yapmanıza yardımcı olacaktır.

TL işareti nedir?

Türk Lirası başlangıçta T₤ şeklinde bir sembole sahipti. Bu işaret Osmanlı döneminden kalma lira ile aradaki bağı koparmamak adına bu şekildeydi. Fakat daktiloların büyük bir kısmında ₤ işareti yer almadığından Türk Lirası için TL kısaltması çok daha yaygın bir biçimde kullanılmaktaydı.

Türk Lirası’nın mevcut sembolü (₺) ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 2012 yılında kullanıma sunulmuştur. Bu yeni sembol Türkiye sınırları içerisinde gerçekleştirilen bir yarışmayla seçilmiştir. Tülay Lale tarafından tasarlanan yeni sembol, yarım çapa şeklindeki “L” ile 20 derece açıyla yerleştirilmiş çift şeritli “T” harfinden oluşur.

Tülay Lale’nin tasarladığı bu sembol, ülke çapında gerçekleştirilen yarışmanın ardından büyük bir beğeni toplamıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetim kuruluna sunulan toplam 8.362 başvuru arasından kazanan olmuştur. Sembol açık bir biçimde Türk Lirası’nın “T” ve “L” harflerine benzemektedir.

Yeni sembol (₺), dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1 Mart 2012’de duyurulmuştur. Duyuru sırasında Başbakan Erdoğan, “Simgenin bir çapaya benzemesi paramızın kıymet saklama aracı olarak güvenli liman olduğunu vurguluyor. Yukarı doğru kıvrımlı çizgiler yükselen değer olduğunu sembolize ediyor.” demişti.

2012 yılının Mayıs ayında Unicode Technical Committee, yeni Türk Lirası sembolü için yeni bir karakter olan U+20BA ₺ TURKISH LIRA SIGN kodlamasını kabul etti. Söz konusu kodlama 2012 yılının Eylül ayında yayınlanan Unicode 6.2’de yer aldı. Windows’da Türkçe klavye düzeni kullanırken söz konusu sembol ALT Gr + T ile yapılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu