Yazılım

Google Smart Lock Nasıl Kapatılır?

Google Smart Lock, Google tarafından sunulan son derece faydalı bir özelliktir. Google Smart Lock açık olduğunda şifrenizi hatırlamanıza gerek yoktur. Tüm bu işlemler ile Google kendisi ilgilenecektir. Ancak bazı kullanıcılar Google Smart Lock özelliğini kapatmak isteyebilirler. Bunun için belirli adımları takip etmek yeterlidir.

Google Smart Lock özelliğini kullandığınız zaman birisi bilgisayarınıza veya telefonunuza erişim sağladığında ayarlar kısmından kayıtlı şifreleri görebilmesi mümkündür. Bu tür cihazları başkalarıyla paylaşmanız durumunda çok ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle Google Smart Lock özelliğini kapatmak isteyebilirsiniz.

Google Smart Lock Nedir?

Google Smart Lock, Google tarafından bir özelliktir. Cihazın kilidini güvenilir görülen konumlarda açık tutabilir. Bu güvenilir yerlere kendiniz karar verirsiniz. Buna ek olarak şifrelerinizi hatırlamak zorunda kalmamak için Google Smart Lock özelliğini kullanıp onları kolayca kaydedebilirsiniz.

Google Smart Lock, Android 9 ve öncesi işletim sistemlerinde farklı bir yapıdadır. Örneğin, “Ok Google” ses komutunu kullanarak cihazınızda çeşitli işlemler yapabilirsiniz. Bunun için Google’ın sesinizi tanıması gerekir. Benzer bir yaklaşımı güvenli bir yüz ayarlayarak yapabilirsiniz. Bunun için cihazınızın yüz tanıma özelliğinden faydalanmanız gerekir.

Google Smart Lock kullanmak istemiyorsanız muhtemelen gizlilik konusunda endişelisiniz demektir. Bu durumda Google Smart Lock kapatma adımlarını takip ederek bu özelliği kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için çok fazla teknik detayla uğraşmanıza gerek yoktur.

Google Smart Lock Özellikleri

Google Smart Lock her ne kadar pek çok kullanıcı tarafından istenmeyen bir özellik olsa bile bazıları için aşırı kullanışlı olabilecektir. Çünkü bu özellik pek çok zaman kullanıcının işlemlerini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olmak için vardır. Google Smart Lock aşağıdaki özellikleriyle dikkat çeker:

 • Üzerinde Olduğunu Algılama – Bu özellik sayesinde cihazın kilidini bir kez açtıktan sonra cihaz üzerinizde olduğu sürece onun kilidini tekrar açmak zorunda kalmazsınız. Özellikle spor yaparken telefonu cebinize koyduğunuzda işe yarayabilir.
 • Güvenilen Cihazlar – Bu özellik sayesinde güvendiğiniz Bluetooth cihazlarını seçebilirsiniz. Bu cihazlara bağlı olduğunuz zaman cihazınızı açmak için bir şifre veya ekran kilidi deseni girmenize gerek kalmayacaktır. Ancak bu özelliğin çok fazla tercih edilmediğini söylemek gerek.
 • Güvenilen Yerler – Bu özellik sayesinde güvendiğiniz bir konum oluşturabilirsiniz. Bu konum evinizin konumu veya çalıştığınız yerin konumu olabilir. Belirlediğiniz güvenli yerlerde olduğunuzda cihaza erişmek için şifre veya ekran kilidi desenize girmenize gerek kalmayacaktır.

Bunlara ek olarak ses tanıma ve yüz tanıma olmak üzere iki farklı özellik daha vardır. Ancak bu özellikler artık modern Android cihazlarda yer almaz. Bu özellikleri kullanarak cihazınıza erişim sağladığınızda sadece belirli cihaz özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Artık kullanılmadıkları için onlardan ekstra bahsetmeye gerek duymuyoruz.

Google Smart Lock Kullanarak Şifreleri Yönetme

Google Smart Lock özelliğinin en önemli yanı şifre yönetimini kolaylaştırmasıdır. Chrome web tarayıcısında hesabınıza giriş yaparak kaydettiğiniz şifrelere aynı zamanda Android cihazınızdan erişebilirsiniz. Şifrelerinizi hatırlamakta zorlanıyorsanız veya şifrelerinizi sürekli unutuyorsanız bu özellikten yararlanmayı düşünebilirsiniz.

Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra sol taraftan Güvenlik kısmına girerek Şifre Yöneticisi özelliğine kolaylıkla erişebilirsiniz. Burada kaydettiğiniz tüm şifreleri görebilir ve kolayca yönetebilirsiniz. Android üzerinden ise Ayarlar kısmında Google seçeneğini bulup hesabınızda gerekli tüm düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Şifreleri Kaydetmenin Avantajları

 • Google Smart Lock bir şifre yöneticisi gibi çalıştığı için ek bir uygulamaya ihtiyaç duymazsınız.
 • Google Smart Lock özelliğini kullanabilmek için şifreyi kaydetmek dışında bir işlem yapmazsınız.
 • Bir siteye girip kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdiğiniz zaman Google Smart Lock bu bilgileri kaydeder.
 • Artık tek yapmanız gereken otomatik doldurulmuş verilerle sitelerdeki üyeliklerinize erişmektir.
 • Google Smart Lock şifre oluştururken size çeşitli karmaşık yapıda şifre seçenekleri sunabilir.
 • Şifreler rastgele oluşturulsa bile hatırlanması veya tahmin edilmesi oldukça zordur.

Şifreleri Kaydetmenin Dezavantajları

 • Google Smart Lock kullanarak şifreleri yönetmek kolaydır ama aynı zamanda risklidir.
 • Bilgisayarınızı bir başkasıyla paylaşıyor olmanız durumunda o kişinin şifrelerinize erişme olasılığı vardır.
 • Hesap yönetimi için ekstra güvenlik yöntemleri kullanmıyorsanız şifrelerinizi kaybedebilirsiniz.
 • Şifrelerinizi otomatik olarak kaydettiğiniz için zaman içerisinde onları unutabilirsiniz.

Rahatlıkla fark edebileceğiniz gibi Google Smart Lock kullanarak şifreleri kaydetmenin çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır. Dezavantajları hesabınızın güvenliğini güvenli seviyeye çıkararak ortadan kaldırabilmeniz mümkündür. Ekstra güvenlik önlemleri kullandığınız sürece şifrelerinizi güvende tutabilirsiniz.

Google Smart Lock Kapatma

Google Smart Lock özelliğini cihazınızdan tamamen kaldıramazsınız. Sadece onu devre dışı bırakabilirsiniz. Bu özellik Android cihazlarla gelen yerleşik bir özelliktir. Benzer özellik Chrome web tarayıcısında vardır. Hem Chrome hem de Android için Google Smart Lock özelliğini kapatmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Google Smart Lock Kapatma (Chrome)

Google Smart Lock kapatma işlemini Chrome web tarayıcısında kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle Chrome’u çalıştırmanız ve ardından web tarayıcısının ayarlar kısmına göz atmalısınız. Aşağıdaki adımları takip ederek Google Smart Lock özelliğini kapatabilirsiniz.

 • Chrome’u çalıştırdıktan sonra sağ üst kısımda yer alan üç noktaya tıklayarak menüyü açın. Bu menüden Ayarlar seçeneğini seçerek tarayıcının tüm özelliklerine erişim sağlayın.
 • Ayarlar kısmında sol tarafta yer alan seçeneklerden Otomatik Doldurma yazılı olana tıklayın. Karşınıza çıkan seçeneklerden Şifreler kısmına tıklayarak şifreler için ek özelliklere ulaşın.
 • Şifreler için ek özellikler kısmında Şifreleri Kaydetmeyi Öner ve Otomatik Oturum Aç seçeneklerini devre dışı bırakın. Bunu yaptıktan sonra Google Smart Lock devre dışı kalmış olacaktır.

Google Smart Lock özelliğinin aynı zamanda cihazlar arasında şifre paylaşımı gerçekleştirdiğini unutmayın. Örneğin, bilgisayarınızda Chrome üzerinden bir şifreyi kaydettiğinizde ona Android yüklü telefonunuzdan ulaşabilmeniz mümkündür.

Google Smart Lock Kapatma (Android)

Google Smart Lock özelliğini Android cihazınızda gerçekleştirmek istediğinizde belirli adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Google Smart Lock aslında kullanıcı deneyimini iyileştirebilmek için geliştirilmiştir. Ancak cihazınızı güvenilir olmayan pek çok farklı yerde kullanıyorsanız bu özelliği devre dışı bırakmak iyi bir fikirdir.

 • Android cihazınızda Ayarlar kısmına girin ve daha sonra Kilit Ekranı seçeneğine tıklayın. Kilit Ekranı, ekran kilidi türü ve saat stili gibi ayarları değiştirebileceğiniz yerdir.
 • Kilit Ekranı kısmına girdiğiniz zaman Smart Lock isimli özelliğini görmüş olacaksınız. Bu seçeneğe tıkladığınız zaman cihazınız sizden kullandığınız şifreyi veya ekran kilidi desenini girmenizi isteyecektir.
 • Geçerli şifreyi veya ekran kilidi desenini girdikten sonra Smart Lock ile ilgili bir bilgi mesajıyla karşılaşırsınız. Bu bilgi mesajını okuyup onayladıktan sonra Smart Lock ayarlarına erişmiş olursunuz.
 • İlk olarak Üzerinizde olduğunu algılama isimli seçeneğe girmeli ve bu özelliği devre dışı bırakmalısınız.
 • Daha sonra geri dönüp Güvenilen yerler isimli seçeneğe girmeli ve buradaki yerleri kaldırmalısınız.
 • Son olarak geri dönüp Güvenilen cihazlar isimli seçeneğe girmeli ve buradaki cihazları kaldırmalısınız.

Bu üç özelliği belirttiğimiz şekilde ayarladıktan sonra Google Smart Lock devre dışı kalmış olacaktır. Ek olarak, cihazınızda Google uygulamasına girerek hesap ayarlarınızı düzenlemeyi tercih edebilirsiniz. Böylece Google Smart Lock özelliğini tamamen devre dışı bırakmış olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu