Mobil

Telefon Ekranı Televizyona Nasıl Yansıtılır?

Videoları, fotoğrafları veya sunumları telefon ekranından televizyona yansıtmak istiyor olabilirsiniz. Favori içeriğinizi büyük ekranda herhangi bir kablo bağlantısı gerekmeksizin görüntülemek büyük bir kolaylıktır. Bunu yapabilmek için telefon ekranını televizyona yansıtmanız gerekir.

Akıllı telefonlar yıllar içinde daha büyük hale geldiler. Ancak bilgisayar ve televizyon ekranları bir şeyleri görüntülemek için hala çok daha işlevseldirler. Telefon ekranını televizyona aktardıktan sonra içeriği izlemenin rahatlığı kesinlikle eşsizdir. Modern akıllı telefonların çoğunda bunu Ekran Yansıtma özelliğiyle yapabilirsiniz.

Ekran Yansıtma Nedir?

Ekran Yansıtma özelliği çoğu modern akıllı telefonda yer alan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde telefonun içeriğini kablosuz olarak başka bir cihazın ekranına aktarabilirsiniz. Genelde görüntünün aktarılacağı ekran bir televizyon veya bilgisayar monitörü olacaktır. Büyük ekranda video izlemek ve oyun oynamak için işlevsel bir özelliktir.

Akıllı televizyon olarak adlandırılan Smart TV’ler içerisinde yerleşik ekran yansıtma işlevi vardır. Eski televizyonlarda ekrana yansıtma yapabilmek için bir medya oynatıcısına ihtiyacınız olacaktır. Google Chromecast, Roku ve Amazon Fire Stick gibi cihazlar medya akışı sağlayan en bilindik donanımlardır.

Telefonunuzu bir Smart TV ekranına aktarmak için temelde gereksinime ihtiyaç vardır. İlk olarak telefonun ve televizyonun aynı ağ üzerinde olması gerekir. İkincisi ise televizyonunuzda yerleşik bir medya akışı sağlayan özellik veya televizyonuna bağlı bir ekran yansıtmayı destekleyen akış cihazı yer almalıdır.

Android’de Telefonun Ekranı Televizyona Nasıl Yansıtılır?

Belirttiğimiz gibi çoğu akıllı telefonda ekran yansıtma özelliği yer alır. Ancak bu özelliklerin isimleri ve etkinleştirilme şekilleri akıllı telefonu üreten firmaya göre değişiklik gösterebilir. Telefonunuzu kablosuz bir biçimde televizyona yansıtmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Telefonunuzda yer alan Hızlı Ayarlar menüsüne ulaşabilmek için ekranın üst kısmını iki kez aşağı kaydırmanız gerekir. Bunu yaptığınız zaman karşınıza Smart View / Cast şeklinde bir özellik çıkacaktır.
 • Smart View / Cast özelliğini aktif hale getirin. Daha sonra özelliğin gerekli taramayı yapmasını bekleyin. Tarama tamamlandıktan sonra televizyonunuzun yansıtma yapılabilecek cihazlar listesinde yer alması gerekir.
 • Cihaz listesinde televizyonunuzu bulun ve ona dokunarak ekran yansıtma işlemini başlatın. Bu işlemi başlatabilmek için telefonun ve televizyonun aynı ağ üzerinde olması şarttır.

Android telefonunuzda ekran yansıtmayı devre dışı bırakmak için Hızlı Ayarlar panelinde yer alan Smart View / Cast butonuna dokunmalısınız. Ayrıca, Android telefonlarda ekran yansıtma özelliği Android 5.0 ve yukarısı sürümlerde kullanılabilir. Diğer sürümlerde bu özellik kullanılabilir değildir.

Söylediğimiz gibi bazı telefonlarda ekran yansıtma özelliği farklı bir isme sahiptir. Örneğin, Samsung cihazlarda Smart ViewXiaomi cihazlarda Cast şeklindedir. Ayrıca, Xiaomi cihazlarda telefon ekranını televizyona yansıtabilmek için Ayarlar > Bağlantı ve Paylaşım > Kablosuz Ekran yolunu takip edebilirsiniz.

Google Home Uygulamasını Kullanarak Telefon Ekranını Televizyona Yansıtmak

Android bir telefon kullanıyorsanız telefon ekranını televizyona yansıtabilmek için alternatif bir yol kullanabilirsiniz. Bu alternatif yok Google Home uygulamasından yararlanmaktır. Bu özelliğin işe yaraması için Google Chromecast kullanımı şarttır. Bir başka ifadeyle televizyonunuzda dahili olarak Chromecast özelliği yer almalıdır.

 • Google Home linkini kullanarak Google Home uygulamasına erişin ve onu telefonunuza yükleyin.
 • Daha sonra Chromecast kurulumunu gerçekleştirin. Televizyonunuzda Chromecast yer alıyorsa bu otomatik olarak uygulamada gözükecektir.
 • Google Home uygulaması üzerinden ekran yansıtma özelliğini aktif hale getirin. Bunun için iki aşamadan oluşan bir onaydan geçmeniz gerekecektir. Seçenekleri onaylayın ve devam edin.

Google Home uygulamasını kullanarak telefonu televizyona yansıttıktan sonra onu sonlandırmak istiyorsanız benzer adımları takip etmeniz yeterlidir. Sadece başlatma seçeneği yerine durdurma seçeneğini kullanmanız gerekecektir. Bunu yaptığınızda telefondan televizyona ekran yansıtma sona erecektir.

Miracast Kullanarak Telefon Ekranını Televizyona Yansıtmak

Android destekli çoğu modern telefonda standart bir kablosuz ekran paylaşım seçeneği olan Miracast yer alır. Miracast telefon ekranını televizyon ile paylaşmak için özel olarak tasarlanmıştır. Telefonunuzda Miracast desteği olup olmadığını görebilmek için resmi Wi-Fi sitesinden filtreleme yoluyla cihazlara göz atabilirsiniz.

 • Miracast ile ekran yansıtma yapabilmek için hem telefonun hem televizyonun Miracast desteğine sahip olması gerekir. Bu nedenle desteklenen cihazlara göz atarken telefonlara ve televizyonlara göz atmalısınız.
 • Miracast desteği Android 4.2 ve Android 5 işletim sistemlerinde yer alır. Android’in sonraki versiyonlarında Miracast desteği problemlidir. Onun yerini Smart View / Cast gibi farklı özellikler almıştır.
 • Miracast desteğine sahip bir telefonunuz varsa Ayarlar > Ekran yolunu takip ederek burada kablosuz görüntülemeyi aktif hale getirmeniz gerekir.
 • İlgili seçenek aktif hale geldikten sonra yakınlarda yer alan Miracast ile uyumlu cihazların taraması gerçekleştirilir. Cihaz bulunduktan sonra gerekli bağlantıyı gerçekleştirmelisiniz.

Miracast artık Android bir telefonunun ekranını televizyona yansıtmak için pek gerekli değildir. Çünkü modern telefonlarda bunu gerçekleştirecek daha farklı özellikler vardır. Sadece eski bir telefona sahip olmanız durumunda bu yöntemi kullanmanızı öneririz. Böylece uyumluluk konusunda daha az problem yaşarsınız.

Smart View Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Smart View kullanarak telefon ekranını televizyona yansıtmak istenildiğinde bazı problemler ortaya çıkabilir. Bu problemleri ortadan kaldırmadığınız sürece ekran yansıtma işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştiremezsiniz. Yaşanabilecek problemler telefon modeline ve televizyona göre farklılık gösterebilir.

 • Telefonunuzun ekranı televizyonda gözükmüyorsa televizyonda bir ek izne ihtiyacınız olabilir. Telefonunuzu ve televizyonunuzu yeniden başlatın. Daha sonra ikisi arasındaki bağlantıyı tekrardan kurun. Televizyonda bir izin bildirimi çıktığında ona onay verin. Ayrıca cihazlardaki yazılımların güncel olduğundan emin olun.
 • Samsung marka bir televizyonunuz varsa söz konusu izin durumunu otomatik olarak geçebilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken televizyonda Ayarlar > Harici Aygıt Yöneticisi kısmına gidip burada bildirim ayarlarını kapalı hale getirmektir. Daha sonra telefon ile televizyon arasında tekrar bağlantı kurmayı deneyebilirsiniz.
 • Bazı durumlarda ekranın kapanması ekran yansıtmanın yarıda kesilmesine neden olabilir. Bunun gibi bir problem yaşıyorsanız telefon ekranının kapanma süresini değiştirmelisiniz. Ayarlar > Ekran > Ekran Zaman Aşımı yolunu takip ederek bu süreyi değiştirebilirsiniz.
 • Smart View menüsünü görüntülemeye çalıştığınızda ekranın küçüldüğünü fark ederseniz telefonda tekrardan Smart View seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Böylece Smart View kontrol menüsü bağlantı kurulmuş olan cihazda gözükmeye başlayacaktır.
 • Smart View bağlantısı kurduktan sonra gereğinden fazla küçük olan bir ekranla karşılaşırsanız en boy oranını değiştirmeniz gerekecektir. Telefondan Smart View ayarlarını kontrol ederek en boy oranını değiştirebilirsiniz. Televizyonların büyük bir kısmı 16:9 en boy oranını doğru bir şekilde gösterirler.

Smart View sadece Samsung telefonlarda yer alır. Smart View özelliğini kullanarak telefondan televizyona kolaylıkla ekran yansıtmayı başarabilirsiniz. Smart View çok sık olmasa bile zaman zaman problem yaşatabilir. Ancak yaşanabilecek olası problemlere çözüm veya çözümler bulmak çok zor değildir.

iPhone’da Telefonun Ekranı Televizyona Nasıl Yansıtılır?

iOS yüklü olan iPhone telefonlar ekran yansıtmayı destekler. Bunun için Apple TV veya AirPlay 2 ile uyumlu bir akıllı televizyona sahip olmanız gerekir. iPhone’da telefonun ekranını televizyona yansıtmak istiyorsanız birkaç adımı takip etmeniz gerekir. Bu adımları takip ettikten sonra ekran yansıtma başarılı olacaktır.

 • iPhone’da ekran yansıtma yapabilmek için telefonunuzun ve televizyonunuzun aynı ağ üzerinde olması gerekir. Bu şartları karşılamadığınız zaman maalesef ekran yansıtma yapamazsınız.
 • iPhone’da Kontrol Merkezi kısmına ulaşabilmek için sağ üst köşeden ekranı aşağıya doğru kaydırmalısınız. Daha sonra ise Screen Mirroring / Ekran Yansıtma seçeneğini bulmalısınız.
 • Screen Mirroring / Ekran Yansıtma seçeneğinin üzerine dokunun ve daha sonradan karşınıza çıkan listeden ekranı yansıtmak istediğiniz televizyonu seçin.

Apple TV veya AirPlay 2 uyumlu bir akıllı televizyona sahip değilseniz iPhone’a yükleyeceğiniz Chromecast özellikli uygulamalardan içerik akışı gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapabilmek için ise iOS 13 ve üzeri işletim sistemiyle çalışan bir iPhone’a sahip olmalısınız. Aksi taktirde bu özellikten yararlanamazsınız.

Telefon ekranını televizyona yansıtabilmek için kablolara veya karmaşık üçüncü parti uygulamalara ihtiyacınız yoktur. Modern akıllı telefonların tümünde bu işlemi gerçekleştirebilecek çeşitli özellikler yer alır. Bu özellikleri kullanmayı denemelisiniz. Telefon ekranını televizyona yansıtma konusunda problem yaşıyorsanız sorularınızı yorum yaparak bize ulaştırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu