Nasıl Yapılır?

Klavyede Büyük Eşittir İşareti (≥) Nasıl Yapılır?

Büyük eşittir işareti tahmin edilebileceği gibi matematikte kullanılan en yaygın sembollerden biridir. Büyük eşittir işaretini klavyede yapabilmek için kullanabileceğiniz herhangi bir tuş yoktur. Bu nedenle, özellikle matematiksel işlemlerle uğraşan kişiler büyük eşittir işaretinin nasıl yapılacağını merak etmektedirler.

Gerek masaüstü bilgisayar gerek ise dizüstü bilgisayar klavyelerinde pek çok tuş vardır. Bu tuşlar sayesinde çeşitli sembolleri ve işaretleri yapabilmek mümkündür. Ancak bazı semboller klavyede yer alan sabit bir tuşla yapılmaz. Bunun yerine çeşitli tuş kombinasyonları gerçekleştirmek gerekir.

Büyük eşittir işareti nasıl yapılır?

Büyük eşittir işaretini yapabilmek için kullandığınız işletim sistemine göre yöntemler farklılık göstermektedir. Windows işletim sisteminde bu işareti yapabilmek için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. İlk yöntem çok kısayken ikinci yöntem biraz daha uzundur.

 • Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarda büyük eşittir (≥) işaretini yapabilmek için “ALT + 242” kombinasyonunu uygulamalısınız. Önce “ALT” tuşuna basılı tutmalı, ardından sağ taraftaki rakamlardan sırasıyla “2″, “4” ve “2” tuşlarını tuşlamalısınız. Böylece büyük eşittir (≥) işareti ortaya çıkacaktır.
 • Mac işletim sistemine sahip bir bilgisayarda büyük eşittir (≥) işaretini yapabilmek için “Option + .” kombinasyonunu uygulamalısınız. Önce “Option” tuşuna basılı tutmalı, ardından “.” tuşuna basmalısınız. Böylece büyük eşittir (≥) işareti ortaya çıkacaktır.

Yukarıdaki iki yöntemi kullanarak hem Windows hem de Mac işletim sistemlerinde büyük eşittir işaretini kolayca yapabilirsiniz. Bununla birlikte, büyük işarettir sembolünü Word veya Excel belgesi gibi farklı çalışma alanlarında nasıl yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için birbirinden farklı yöntemleri kullanabilirsiniz.

Word ve Excel’de büyük eşittir işareti nasıl yapılır?

Microsoft Office’in birer parçası olan Word ve Excel gibi ortamlarda büyük eşittir yazmanın çeşitli yolları vardır. Aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak bir Word veya Excel dosyasında büyük eşittir işaretini yapabilirsiniz. Sadece bu işareti yapabilmek için ihtiyaç duyulan gereksinimlere dikkat etmelisiniz.

ALT kodu yöntemini kullanmak (Windows)

Windows işletim sisteminde Word veya Excel belgesine büyük eşittir (≥) işaretini eklemek istiyorsanız ALT kodlarından yararlanabilirsiniz. Tekrar etmek gerekirse bu yöntem sadece Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda işe yaramaktadır.

 • Büyük eşittir (≥) işaretini nereye yerleştirmek istiyorsanız fare imlecini oraya getirin.
 • Ardından klavyenizde ALT tuşuna basılı tutun ve sağ taraftaki rakamlardan sırasıyla “2”, “4” ve “2” tuşlarına tıklayın.
 • İlgili kombinasyondan sonra ellerinizi serbest bırakın ve büyük eşittir (≥) işaretinin ortaya çıkmasını sağlayın.

Kısayol tuşlarını kullanmak (Mac)

Mac işletim sisteminde büyük eşittir (≥) işaretini yapabilmek için basit bir kısayol kullanabilirsiniz. Mac işletim sisteminde ALT kodları olmadığı için bunun yerine çok daha işlevsel olan bir kısayol oluşturulmuştur. Bu kısayolu kullanabilmek için Num Lock tuşunun açık olması gerekir.

 • Büyük eşittir (≥) işaretini nereye yerleştirmek istiyorsanız fare imlecini oraya getirin.
 • Ardından klavyenizde “Option” ve “ç” tuşlarına aynı anda basın.
 • İlgili kombinasyondan sonra ellerinizi serbest bırakın ve büyük eşittir (≥) işaretinin ortaya çıkmasını sağlayın.

Kopyala yapıştır yöntemini kullanmak (Windows ve Mac)

Hangi işletim sistemini kullanıyor olduğunuz fark etmeksizin büyük eşittir (≥) işaretini kopyala yapıştır yöntemiyle dilediğiniz yere ekleyebilirsiniz. Bu belki sürekli kopyala yapıştır yapmanız gereken işlerde pek verimli olmayabilir. Ancak tek seferlik veya birkaç kez büyük eşittir (≥) işaretini kullanmanız gerekiyorsa oldukça faydalıdır.

 • Öncelikle büyük eşittir (≥) işaretini herhangi bir web sayfasından kopyalayın. Örneğin, buradaki (≥) sembolünü seçili hale getirip CTRL + C yaparak sembolü kopyalayabilirsiniz.
 • Daha sonra büyük eşittir (≥) işaretini eklemek istediğiniz Word veya Excel belgesine gidin.
 • Word veya Excel belgesinde ilgili yere gittiğiniz zaman CTRL + V kombinasyonunu uygulayın. Böylece büyük eşittir (≥) işareti belgeye eklenmiş olacaktır.

Ekle yöntemini kullanmak (Word, Excel ve PowerPoint)

Word, Excel ve PowerPoint belgelerinde belirli sembolleri eklemek için çok daha kolay bir yöntem vardır. Bu yöntemi kullanabilmek için birkaç fare tıklaması gerçekleştirmeniz gerekir. Özellikle yoğun bir biçimde matematiksel işlemlerle uğraşıyorsanız bu yöntem işinize yarayabilecektir.

 • Word, Excel veya PowerPoint dosyasında “Ekle” menüsüne tıklayın.
 • Daha sonra karşınıza çıkan menüden “Simge” ve ardından “Diğer Simgeler” kısmına gidin.
 • Karşınıza çıkan “Simge” penceresinde “Yazı Tipi” kısmı “normal metin” olmalıdır ve “Alt Küme” kısmı ise “Matematiksel İşleçler” olarak seçilmelidir.
 • Bunu yaptığınız zaman semboller arasında büyük eşittir işareti (≥) yer alacaktır. Onu seçin ve “Ekle” butonuna tıklayın. Böylece büyük eşittir (≥) işareti belgeye eklenmiş olacaktır.

Fark ettiğiniz gibi büyük eşittir işaretini yapmak için birbirinden farklı yöntemler vardır. Yöntemlerin bazıları kullanılan işletim sistemine (Windows veya Mac) olarak değişiklik gösterir. Genel olarak en kısa olan yolu kullanmanız hem zaman açısından hem de işlevsellik açısından çok daha doğru olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu